Jean Edith „Camilla” Läckberg urodziła się w 1974 roku w Fjällbacka – niewielkiej miejscowości w południowo-zachodniej Szwecji, w której mieszka jedynie 859 osób. Jej dzieciństwo niczym się nie wyróżniało. Jak sama stwierdziła w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów”: byłam jak Lotta z ulicy Awanturników. Mój drewniany dom stał w miasteczku Fjällbacka, przy spokojnej ulicy, gdzie wszyscy się znają. Dla dokładności należy dodać, że Läckberg była jak Lotta, tyle że pisząca krwawe historie o Świętym Mikołaju mordującym swoją żonę…

Taką historię (czterostronicową) napisała w wieku 4 lat. Dzieło okrasiła także rysunkami. Na jednym z nich przedstawione zostało szczęśliwe małżeństwo św. Mikołaja z panią Mikołajową. Na kolejnym, żona leży martwa w kałuży krwi.

Szwecja kryminałem pisana

Inspiracją dla twórczości Camilli Läckberg jest brytyjska królowa kryminałów, czyli Agatha Christie. W domu rodzinnym Läckberg  stało wiele kryminałów tej pisarki – pierwszym poznanym był „Śmierć na Nilu”. Nie da się ukryć, że także rodzima twórczość pisarzy kryminałów odcisnęła swój ślad na dziełach tej autorki. W tym kontekście warto przytoczyć nazwiska takich szwedzkich twórców jak Åsa Larsson, Henning Mankell, czy Stieg Larsson.

Pisania kryminałów można się nauczyć

Chociaż dzieciństwo i młodość w małej wiosce minęły jej w pełnym spokoju, Läckberg w wieku nastoletnim buntowała się przeciw nudzie Fjällbacka. Brak kina, teatru, czy centrów handlowych sprawił, że nastolatka uciekała w świat swojej (krwawej) wyobraźni.

Historia Camilli Läckberg pokazuje, że szczęściu warto pomóc. W jej rodzinie próżno szukać talentu pisarskiego, chociaż literatura zajmowała w niej ważne miejsce. Mimo że pisała od najmłodszych lat, nie wybrała humanistycznego kierunku studiów, a ekonomię. W ówczesnych czasach w Szwecji panowało przekonanie, że tylko ekonomiczne lub techniczne kierunki dają gwarancję znalezienia sobie właściwej pracy. Widząc mękę studiów i późniejszych prac zawodowych, rodzice pisarki wraz z jej pierwszym mężem na święta podarowali jej… kurs pisania kryminałów. Tak powstała „Księżniczka z lodu” – książka opowiadająca historię młodej kobiety, której zwłoki znaleziono w jednym ze szwedzkich domów.

Literacka celebrytka

 W Polsce trudno wyobrazić sobie, że pisarz może być… celebrytą. Läckberg cieszy się w swoim kraju (i nie tylko) wielką popularnością i sympatią. Świadczą o tym nie tylko nagrody literackie, ale także zaproszenie do udziału w „Tańcu z gwiazdami” (zajęła wówczas 4 miejsce), czy też nadanie jej tytułu Kobiety Roku przez dziennik „Expressen” (rok przed Läckberg tytuł otrzymała szwedzka księżniczka Victoria).

Jej książki zostały przetłumaczone na przeszło 40 języków. Do tej pory rozeszły się w około 22 milionach egzemplarzy.

Autorem zdjęcia jest Mattias Blomgren.